Marma Makarna
Marma Makarna
Marma Makarna
Marma Makarna

Sofraya Aşkla

Üretim

İrmik üretim tesisinde durum buğdayı öğütülerek irmik elde edilir. Daha sonra elde edilen irmik makarna bölümüne aktarılır. Makarna hattında irmik su ile buluşur ve yoğrulur. Yüksek sıcaklık ve basınçla şekil verilerek, ön kurutma – kurutma  ve soğutucu bölümlerinden geçirilerek makarna üretilip paketlenir ve sevkiyata hazır olur. Bilinenin aksine makarna yapımında tuz, yumurta yağ vb. gibi ürünler kullanılmaz.

Sofraya Aşkla

ürünler

makarnanın bilinmeyen yanları
makarnanın bilinmeyen yanları

Birçok kişi makarnayı çok sevmesine rağmen şişmanlatacağını sanarak kendini bu zevkten mahrum eder. Aslında makarna sadece buğday ve sudan oluşan çok saf bir gıdadır. Makarna yapımı için, buğday irmik haline getirilir, suyla karıştırılır ve şekil verilir. Makarna yapımında kullanılan Durum buğdayı, ekmeklik buğdaydan çok farklıdır. Protein ve B vitamini oranı daha yüksektir. Makarna kompleks karbonhidrat grubundan olduğu için metabolizmada çabucak parçalanarak hızlı bir şekilde enerjiye dönüşür. Makarnanın kolayca hazmedilen bir besin olmasının da nedeni budur. Formuna dikkat eden herkes, hafif bir sosla örneğin mantarlı, domatesli, fesleğenli bir sosla zenginleştirilmiş makarnayı gönül rahatlığı ile yiyebilir.

Besin değeri yüksektir !

Makarna hem besin değeri yüksek, hem doyurucu, hem de vücut için gerekli tüm vitamin ve mineralleri içeren sağlıklı bir besindir

Makarna yaratıcılıktır !

Makarna özgürlük ve yaratıcılık demektir. Hem pişirmesi hem de yemesi eğlencelidir.

marma makarna, ihracat alanlarımız

 

marma makarna , ISO 9001:2008, DIN EN ISO 22000:2005, DIN EN ISO 14001:2009, OHSAS18001:2007, HELAL, KOSHER, TSE, BRC, IFS gibi kalitesini garanti altına alan pek çok sertifikaya sahiptir.

Banetti, Uzakdoğu, Ortadoğu, Asya, Avrupa , Güney Amerika ve Kuzey Amerika kıtalarında pek çok ülkeye ihracat gerçekleştirmektedir

marma makarna, ihracat alanlarımız